30000+ Important MCQs for POLICE SI

30000+ MCQs for POLICE SI are available here. You can learn these questions for your better preparation. Questions are available with its correct answer. You can check the correct answer of any questions by clicking the option or show answer button.
Have a nice day and enjoy learning POLICE SI MCQ Questions.


Learn POLICE SI MCQs with answers [Page 7 of Department 132]

V

Vaibhav Shukla • 4.53K Points
Extraordinary Math

61) The average marks obtained by 40 students of a class is 86. If the 5 highest marks are removed, the average reduces by one mark. The average marks of the top 5 students is

  • (A) 92
  • (B) 96
  • (C) 93
  • (D) 97
Correct Answer - Option (C)

Explanation :

The average marks obtained by 40 students of a class = 86
If the 5 highest marks are removed, the average reduces by one mark , then
Sum of marks of top 5 students = 40 × 86 – 35 × 85
Sum of marks of top 5 students = 3440 – 2975 = 465
∴ Their average = 465 ÷ 5 = 93

V

Vaibhav Shukla • 4.53K Points
Extraordinary Math

62) The average marks obtained by 22 candidates in an examination are 45. The average marks of the first 10 candidates are 55 and those of the last eleven are 40. The number of marks obtained by the eleventh candidate is

  • (A) 45
  • (B) 0
  • (C) 50
  • (D) 47.5
Correct Answer - Option (B)

Explanation :

Given that , The average marks obtained by 22 candidates in an examination = 45
The average marks of the first 10 candidates = 55 and The average marks of the last eleven = 40
∴ Marks obtained by eleventh candidate = 22 × 45 – (10 × 55 + 11 × 40)
Marks obtained by eleventh candidate = 990 – (550 + 440)
Marks obtained by eleventh candidate= 990 – 990 = 0

V

Vaibhav Shukla • 4.53K Points
Extraordinary Math

63) In an examination, the average of marks was found to be 50. For deducting marks for computational errors, the marks of 100 candidates had to be changed from 90 to 60 each and so the average of marks came down to 45. The total number of candidates, who appeared at the examination, was

  • (A) 600
  • (B) 300
  • (C) 200
  • (D) 150
Correct Answer - Option (A)

Explanation :

Here , The average of marks was found to be 50
Let total number of candidates be n.
According to question,
∴ 50n – 30 × 100 = 45n
⇒ 50n - 45n = 30 × 100
⇒ 5n = 3000
⇒ n = 3000 ÷ 5 = 600

V

Vaibhav Shukla • 4.53K Points
Extraordinary Math

64) In an exam, the average marks obtained by the students was found to be 60. After omission of computational errors, the average marks of 100 candidates had to be changed from 60 to 30 and the average with respect to all the examinees came down to 45 marks. The total number of candidates who took the exam, was

  • (A) 200
  • (B) 210
  • (C) 240
  • (D) 180
Correct Answer - Option (A)

No Explanation found. Add Explanation and get +2 points.

V

Vaibhav Shukla • 4.53K Points
Extraordinary Math

65) The average of 18 observations is recorded as 124. Later it was found that two observations with values 64 and 28 were entered wrongly as 46 and 82. Find the correct average of the 18 observations.

  • (A) 111(7/9)
  • (B) 122
  • (C) 123
  • (D) 137(3/9)
Correct Answer - Option (B)

No Explanation found. Add Explanation and get +2 points.

V

Vaibhav Shukla • 4.53K Points
Extraordinary Math

66) A batsman in his 12th innings makes a score of 63 runs and there by increases his average scores by 2. What is his average after the 12th innings?

  • (A) 39
  • (B) 13
  • (C) 49
  • (D) 87
Correct Answer - Option (A)

Explanation :

A batsman in his 12th innings makes a score = 63 runs
And there by increases his average scores = 2
Extra runs = 12 × 2 = 24
∴ Required average = 63 – 24 = 39

V

Vaibhav Shukla • 4.53K Points
Extraordinary Math

67) In a 20 over match, the required run rate to win is 7.2. If the run rate is 6 at the end of the 15th over, the required run rate to win the match is

  • (A) 1.2
  • (B) 13.2
  • (C) 10.8
  • (D) 12
Correct Answer - Option (C)

Explanation :

Here , In a 20 over match, the required run rate to win = 7.2
Total runs = 20 × 7.2 = 144
Total runs in 15 overs = 15 × 6 = 90
Runs to be scored in the next 5 overs = 144 – 90 = 54
∴ Required run-rate = 54 ÷ 5 = 10.8

V

Vaibhav Shukla • 4.53K Points
Extraordinary Math

68) A cricketer has a mean score of 60 runs in 10 innings. Find out how many runs are to be scored in the eleventh innings to raise the mean score to 62?

  • (A) 83
  • (B) 82
  • (C) 80
  • (D) 81
Correct Answer - Option (B)

Explanation :

Given that , The mean score of a cricketer in 10 innings = 60 runs
The mean score of a cricketer in eleventh innings = 62 runs
Required runs = 60 + 11 × 2 = 82 runs
Second method to solve this question with the help of given formula :
Here, T = 60, N = (10 + 1) t = 62 – 60 = 2
Required Runs = T + Nt
Required Runs = 60 + 11 × 2 = 82

V

Vaibhav Shukla • 4.53K Points
Extraordinary Math

69) The batting average for 40 innings of a cricket player is 50 runs. His highest score exceeds his lowest score by 172 runs. If these two innings are excluded, the average of the remaining 38 innings is 48 runs. The highest score of the player is

  • (A) 170 runs
  • (B) 165 runs
  • (C) 174 runs
  • (D) 172 runs
Correct Answer - Option (C)

Explanation :

Let the highest score be n.
∴ Lowest score = n – 172
According to question ,
∴ n + n – 172 = 40 × 50 – 38 × 48
⇒ 2n – 172 = 2000 – 1824 = 176
⇒ 2n = 176 + 172 = 348
∴ n = 348 ÷ 2 = 174

V

Vaibhav Shukla • 4.53K Points
Extraordinary Math

70) The average of six numbers is 20. If one number is removed, the average becomes 15. What is the number removed ?

  • (A) 5
  • (B) 35
  • (C) 112
  • (D) 45
Correct Answer - Option (D)

Explanation :

Given that ,The average of six numbers = 20
⇒ sum of six numbers = 6 × 20 = 120
The average of 5 numbers = 15
⇒ sum of six numbers = 5 × 5 = 75
∴ Required number = sum of six numbers – sum of five numbers
Required number = 120 – 75 = 45

You are learning MCQ Questions of POLICE SI Department : 132 | Page : 7

Jump to

TAGs: POLICE SI mcqs, important POLICE SI mcqs, important POLICE SI questions, POLICE SI questions, mcq for POLICE SI, important mcq for POLICE SI, mcqs for POLICE SI, mcq questions for POLICE SI, mcq question for POLICE SI, prepare online for POLICE SI