A
Q. Selling price per unit Rs. 10; Variable cost Rs. 8 per unit; Fixed cost Rs. 20,000; Break-even production in units .
Correct Answer - Option(A)
Share
Loading comments.....
Related Posts
Q. Warehouse rent is a part of .
Q. Operating costing is suitable for .
Q. Material consumption budget is prepared on the basis of .
Q. …..arises where the actual process loss is less than the normal predetermined process loss.
Q. Process costing is suitable for .
Q. Average method of pricing the material issues is useful when .
Discusssion
Login to discuss.