M

Mr. Dubey • 52.30K Points
Coach Math

  • (A) 2 for a rupee
  • (B) 1 for a rupee
  • (C) 4 for a rupee
  • (D) None of the above
Correct Answer - Option(A)

Explanation by: Punit Bajpai
If we want 50 % gain then we should sold 3 toffee for 1.50 rs
Then the price of one toffee-1.50/3=50 Paisa,
So we can sold it 2 for a ruppee
Correct answer is A

You must be Logged in to update hint/solution

Discusssion

Login to discuss.

Comments (1)

  • P
    If we want 50 % gain then we should sold 3 toffee for 1.50 rs Then the price of one toffee-1.50/3=50 Paisa, So we can sold it 2 for a ruppee Correct answer is A