Q. Pushpa purchased 170 kg of Jowar at Rs. 5.80 per kg and mixes it with 130 kg of Jowar purchased and Rs. 5.30 per kg. She sells the mixture to earn a profit of Rs. 1.61 per kg. What should be the selling price of mixture per kg?
No solution found for this question.
Add Solution and get +2 points.
You must be Logged in to update hint/solution
Discusssion
Login to discuss.