Q. An individual is cycling at a speed of 25 km per hour. He catches his predecessor who had started earlier in two hours. What is the speed of his predecessor who had started 3 hours earlier ?
The distance covered in two hour, = 2 × 25 = 50 km Time taken by first individual = (3h + 2h) = 5h Then, the speed of predecessor, = 50/5 = 10 kmph.
You must be Logged in to update hint/solution
Discusssion
Login to discuss.