G

Geetam • 6.04K Points
Tutor III Chemistry

  • (A) 13
  • (B) 15
  • (C) 18
  • (D) 21
Correct Answer - Option(C)

Explanation by: Praveen Singh
The maximum number of electrons that can occupy a shell is given by the formula 2n², where n is the principal quantum number (the shell number). For the third shell (n = 3):

2×(3)^2=2×9=18

So, the third shell can hold a maximum of 18 electrons.

You must be Logged in to update hint/solution

Discusssion

Login to discuss.

Be the first to start discuss.