V

Vaibhav Shukla • 4.53K Points
Extraordinary Math

  • (A) 800, 14%
  • (B) 800, 13%
  • (C) 800, 12%
  • (D) 800, 19%
Correct Answer - Option(B)

Explanation by: Vaibhav Shukla
S.I. for 1 ½ years = Rs (1164 - 1008) = Rs 156 . 
S.I. for 2 years = Rs (156 x 23 x 2)= Rs 208. 
Therefore, Principal = Rs (1008 - 208) = Rs 800. 
Now, P = 800, T= 2 and S.I. = 208.
Therefore, Rate = (100 x S.I.) / (P x T) = [ (100 x 208)/(800 x 2)]% = 13%

You must be Logged in to update hint/solution

Discusssion

Login to discuss.

Be the first to start discuss.