T
Q. The marked price of an article is ₹ 500. It is sold on two successive discounts of 20% and 10%. The selling price of that article is
∵ Marked price of an article = ₹ 500 The selling price of article after discount 20% and 10% = 500 x {(100 - 20) / 100} x {(100 - 10) / 100} = 500 x (80/100) x (90/100) = ₹ 360
You must be Logged in to update hint/solution
Discusssion
Login to discuss.