A
Q. In a cricket eleven, the average age of eleven players is 28 years. Out of these, the average age of three groups of three players each are 25 years, 28 years and 30 years respectively. If in these groups the captain and the youngest player are not included and the captain is eleven years older than the youngest player, what is the age of the captain?
Sum of ages of the captain and the youngest player = [(28 × 11) - (25 × 3) + (28 × 3) + (30 × 3)] years = (308 - 249) years = 59 years Let the age of the youngest player be x years. Then, age of the captain = (x + 11) years ∴ x + (x + 11) = 59 ⇒ 2x = 48 ⇒ x = 24 So, the age of captain is = (x + 11) = (24 + 11) = 35 years
You must be Logged in to update hint/solution
Discusssion
Login to discuss.