V
Q. A cricketer has a mean score of 60 runs in 10 innings. Find out how many runs are to be scored in the eleventh innings to raise the mean score to 62?
Given that , The mean score of a cricketer in 10 innings = 60 runs The mean score of a cricketer in eleventh innings = 62 runs Required runs = 60 + 11 × 2 = 82 runs Second method to solve this question with the help of given formula : Here, T = 60, N = (10 + 1) t = 62 – 60 = 2 Required Runs = T + Nt Required Runs = 60 + 11 × 2 = 82
You must be Logged in to update hint/solution
Discusssion
Login to discuss.