I
Q. A, B, C subscribe Rs. 50,000 for a business, A Subscribes Rs. 4000 more than B and B Rs. 5000 more thanC. Out of a total profit of Rs. 35,000, A receives
Let C = x. Then, B = x + 5000 and A = x + 5000 + 4000 = x + 9000. So, x + x + 5000 + x + 9000 = 50000 <=> 3x = 36000 <=> x = 12000. A : B : C = 21000 : 17000 : 12000 = 21 : 17 : 12. A's share = Rs. (35000 * 21/50 ) = Rs. 14,700.
You must be Logged in to update hint/solution
Discusssion
Login to discuss.