V

Vinay Kumar • 8.55K Points
Tutor III Math

  • (A) 32°
  • (B) 37°
  • (C) 32.5°
  • (D) 37.5°
Correct Answer - Option(D)

Explanation by: Vinay Kumar
At 4 o’ clock, the hour hand is at 120° from the vertical.
In 15 minutes,
Hour hand = 120 + 15 x (0.5) = 120 + 7.5 = 127.5° (The hour hand moves at 0.5 dpm)
Minute hand = 15 x (6) = 90° (The minute hand moves at 6 dpm)
Difference or Angle between the hands = 127.5 – 90 = 37.5°

You must be Logged in to update hint/solution

Discusssion

Login to discuss.

Be the first to start discuss.